הרשמה לניוזלטר

כל המבצעים והעדכונים ישירות אליך למייל


אנדומיטריוזיס

מאת: דניאלה | רפואה סינית לנשים
 

אנדומטריוזיס ברפואה סינית

במהלך מחזור טבעי של האישה כאשר אין הריון, רירית הרחם, הנקראת אנדומטריום (Endometrium), נפלטת החוצה מהגוף דרך הנרתיק פעם בחודש, וזוהי הווסת. 

כאשר מוצאים תאים מסוג אלו של רירית הרחם, זרועים להם במקומות אחרים, ולא רק במקום הטבעי בחלל הרחם, נקראת תופעה זו: אנדומטריוזיס- Endometriosis. 

נשים רבות בגיל הפוריות לוקות במחלת זו. התופעה לא תמיד מלווה בתסמינים ובדרך כלל אינה מסוכנת. אולם היא עלולה לגרום כאב ובעיות אחרות. 

הרקמה שגדלה מחוץ לרחם מכונה שתלים.השתלים גדלים על החצוצרות, על הדופן החיצונית של הרחם, על המעיים,ובדרך כלל על השחלות, כיוון שהיא נתונה להשפעת הורמוני המין, השתל מדמם כשהאישה מקבלת וסת. אך מכיוון שאין לדם הזה אפשרות לצאת מהגוף, יוצר הדם הלכוד ציסטות דלקתיות, שהן הגורם העיקרי לכאב. צמיחת הרירית מזיקה בעיקר לאיברים פנימיים ומשבשת את הפוריות . 

במקרים נדירים הרקמה מתפשטת גם אל איברים שנמצאים חוץ לחלל הבטן. 

סיבות 

איננו יודעים מה גורם לרקמה אנדומטריאלית לצמוח מחוץ לרחם. אולם יודעים אנו שההורמון הנשי אסטרוגן, גורם להחמרה בבעיה. אצל נשים בגיל הפוריות רמת האסטרוגן גבוהה, זו התקופה בה נשים סובלות ממחלת אנדומטריוזיס, לעתים רבות מגיל ההתבגרות ועד שנות ה- 40 לחייהן. רמות האסטרוגן יורדות בגיל המעבר (כאשר המחזור החודשי מפסיק להופיע). על פי רב גם התסמינים חולפים באותה תקופה. 

לא ידוע למה רק נשים מסוימות מפתחות נגעים של אנדומטריוזיס ומדוע רק חלקן לוקות בתסמינים קשים. 

התסמינים הנפוצים ביותר הם: 

כאב- הכאב מופיע באזורים בהם מתפתחים השתלים. יתכן כאב בבטן התחתונה, בחלחולת (רקטום), בנרתיק, או בחלק התחתון של הגב. הכאב מופיע בתקופה שלפני, או במהלך המחזור החודשי. אצל חלק מהנשים הכאב מתגבר במהלך קיום יחסי מין, במהלך תנועת מעיים (יציאה), או במהלך הביוץ (כאשר השחלות משחררות ביצית). 

דימום לא שגרתי- אצל חלק מהנשים מופיע דימום כבד בזמן המחזור, כתמי דם, או דימום בין המחזורים, דימום לאחר קיום יחסי מין, או דם בשתן או בצואה. 

איבחון 

אנדומטריוזיס שונה מאישה לאישה. חלק מהנשים הלוקות במחלה, מגלות על קיומה רק כאשר הן נבדקות אצל הרופא, משום שאינן מצליחות להיכנס להיריון. חלק מהנשים סובלות מהתכווצויות קלות, שנראות להן כתופעה נורמאלית. אצל נשים אחרות הדימום והכאב הם כה עזים, עד כי הן אינן מסוגלות להגיע לעבודה או ללימודים. 


האבחנה של המחלה נעשית באיחור במקרים רבים ומתבססת על הסימפטומים של המחלה כפי שמדווחת האישה, והבדיקה הגינקולוגית והאולטרא-סאונד של הרופא לזיהוי ציסטות או ממצאים אופייניים באגן. חשוב להדגיש כי בדיקת האולטראסאונד מזהה ציסטות שחלתיות אך לא מזהה מוקדים אחרים או מעורבות של איברים נוספים. האבחון הסופי מתבסס על הלפרוסקופיה שבה מוחדר סיב אופטי לבטן, באמצעותו ניתן לבצע סקירה של איברי הבטן והאגן, ולקחת דגימות רקמה לבדיקה היסטולוגית לאישור סופי של האבחנה. במהלך הניתוח מסווגים את המחלה ל-4 דרגות חומרה: מזערי, קל, בינוני וקשה. סווג זה אינו עומד תמיד בהתאמה עם דרגת חומרת התסמינים. 

טיפול מערבי 

טיפול התרופתי ,מבוסס על מוקדי האנדומטריוזיס (בדומה לרירית הרחם התקינה) אשר מגיבים להורמון האסטרוגן המופרש מהשחלה. מטרתו של הטיפול לדכא את עוצמת המחלה על ידי דיכוי הפעילות השחלתית והורדת רמות האסטרוגן בדם. בעבר השתמשו ב-דנזול, אולם בשל תופעות הלוואי נהוג היום להשתמש בגלולות למניעת הריון, פרוגסטרון או באנלוגים של GnRH. הטיפול התרופתי ניתן לתקופה של 3-6 חודשים. 

טיפול ניתוחי מבוסס על הלפרוסקופיה. הלפרוסקופיה הינה פעולה ניתוחית שמבוצעת תחת הרדמה כללית. במידה ומתגלים ממצאים בניתוח מומלץ בשלב זה לטפל בהם ולבצע הפרדת הדבקויות, צריבה של המוקדים השטחיים וכריתה של מוקדי האנדומטריוזיס. המטרה הנה לכרות את מירב הנגעים, ללא פגיעה באיברי האגן הבריאים, תוך הקפדה על שימור הפריון. 

לאור שכיחות אנדמטריוזיס בקרב נשים עם אי פריון יש לחשוד במחלה ובמהלך בירור אי הפריון חשוב לשלול אנדומטריוזיס קליני. נשים עם חשד קליני לאנדומטריוזיס זקוקות להערכה לשלילת מעורבות של איברים נוספים. 

בעני הרפואה הסינית : 

"Tong zhe bu tong, bu tong zhe tong"- "היכן שיש כאב יש סטגנציה (תקיעות) - היכן שיש סטגנציה (תקיעות) יש כאב" 

בריאות תקינה ותחושת נינוחות גופנית – נפשית וחוסר כאב מחייבים זרימה חופשית של צ'י (אנרגיית החיים) ושל דם. במצב של תקיעות צ'י ו/או דם יופיע כאב. 

הגורמים המובילים לאנדומטריוזיס הם תקיעות של צ'י (אנרגיה) או תקיעות של דם. התוצאה היא כאב בכל מקרה. בתקיעות דם הכאב עז ונקודתי יותר, בעוד שבתקיעות צ'י (מכיון שמדובר באנרגיה ולא בחומר) הכאב, יחסית, יותר קל ומפושט יותר. 

האבחנה הסינית מתבססת על הביטויים הקליניים, תזמון הכאב, מיקום הנגעים, אופי וחומרת הכאב, וסימפטומים נוספים מהן סובלת המטופלת. 

טיפול 

אסטרטגיית הטיפול הבסיסית היא לגרום לתנועתיות באזור האגן ומטרתה לשחרר את רקמות רירית הרחם המיותרות ולהובילן החוצה. 

ולהקל על הסימפטומים ( כאבי מחזור, כאבי גב דימומים ... ) ובגורם המחלה. 

סיפור מקרה: 

לפני כמה חודשים למיכל וארז היו ציפיות גדולות לניסיון נוסף של IVF. 

לאחר שעברו לרופא פרטי גילו כי למיכל יש אנדומטריוזיס בעוד שאצל ארז הכל נתגלה כתקין. 

בזמן שהם מנסים להישאר חיוביים ולקוות שיום אחד זה יקרה, נפתחו להם העניים למה שרפואה המערבית יכולה להציעה , ופנו אלי . 

מיכל וארז עברו חודשים של נסיונות של IUI ( הזרעה תוך ריחמית) ונסיון אחד של IVF ( הפריה חוץ גופית) עד שגילו שמיכל סובלת מאנדומטריוזיס. 

יום אחד מיכל וארז הגיעו אל הקליניקה שלי בתקוה שיוכלו יום אחד סופסוף לחוות את החויה של ההורות . 

מיכל ידעה כי זמן הביוץ שלה מתקצר עם הזמן. היא מבייצת ביום ה - 9 או 10 של המחזור, סובלת מהזעות לילה, ולאחרונה הרופא אמר לה שרמות ה FSH שלה גבוהות מידי לניסיון נוסף של IVF . 

מיכל הגיעה אלי לטיפול במצב נפשי ירוד עם הסימפטומים הבאים: הזעות לילה, מחזור מקדים בכ- 23 ימים, עצירות, כאבים בחזה, כאבי ראש, כאב עצום בגב שמחמיר עם PMS התכווצויות ברחם, שינה ירודה, ומתן שתן בדחיפות לפני ובזמן המחזור. דימום אדום בהיר עם קרישי דם שחורים בכמות נורמלית. דופק מהיר, דק ומתוח ולשון בצבע אדום חיוור. 

לאור הממצאים נתתי אבחנה של: yin deficiency עם deficiency heat 

Liv Qi stagnation ן- Blood stasis 

כאסטרגטגית טיפול בחרתי לחזק K ID YIN להניע ולקרר את הדם, להניע LIV QI , ולטהר חום . 

התחלתי בטיפול בדיקור בסטימולציה של נקודות הבאות : 

Sp6,kid3 ,sp10,li11,liv2-3, li4,yintang 

לאחר חודש של טיפול (ממוצע של טיפול פעם בשבוע) מיכל לא סבלה יותר מ – PMS . 

הטיפול כלל גם פורמולות צמחים : 

Liu wei di huang wan+ chai shao+mu dan pi= לקחת לפני ביוץ 

Xiao yao san +yin yang huo+ chi shao= לקחת תמיד. 

כל חודש שעבר מיכל הרגישה שיפור באריכת המחזור הוא הפך מ - 23 ימים ל 27/28 יום . 

הביוץ שלה התחיל להתקרב ליום ה - 14 . 

בבדיקות הורמונליות הראו כי FSH בטווח הנורמלי 

מיכל נכנסה להריון ללא הפריה חוץ גופית לאחר 7 חודשי טיפול בפעם הראשונה בגיל 39 . 

מיכל וארז זכו להיות הורים לילד בכור בריא בשם הילי .
 
 
יצירת קשר עם המטפל

1900-72-15-82 שלוחה 262

מאמריםהתחברות מטפלים

על מנת לנהל את המידע אודות העסק שלכם, מאמרים תמונות עליכם להתחבר למערכת.

הזינו אימייל וסיסמא כפי שהם שמורים במערכת.

במידה ואינכם רשומים לאתר, באפשרותכם להירשם לאתר.